Oto on – szef wszystkich szefów – BULION WARZYWNY. Uwielbiam jego aromat i smak. Uwielbiam, kiedy nocą rozsyła po domu przyjemny zapach. Uwielbiam jego przygotowanie, jego kolory.
Co zrobić aby był idealny, aby smakował najlepiej? To proste:
- gotować go powoli, na małym ogniu – wtedy warzywa uwalniają stopniowo cały swój smak
- dodać jak najwięcej różnych warzyw – tego nauczyła mnie moja Mama i to działa!
- doprawiać na sam koniec.
W moim domu jest zawsze świeży – najlepszy. Stanowi świetną bazę do zup, sosów jest składnikiem gulaszów, risotto – jest po prostu niezastąpiony!
Marchewkę, pietruszkę, seler w korzeniu obrać i włożyć do garnka.
Dodać pozostałe umyte warzywa tj.: liść i kawałek kapusty włoskiej, seler naciowy, pieczarki, por, pęczek pietruszki i koperku, ząbki czosnku obrane z łupin, pomidor i podpieczoną na brązowy kolor na suchej patelni cebulę.
Całość zalać wodą, dodać ziarenka pieprzu, liście laurowe. Garnek postawić na małym ogniu, przykryć pokrywką tak aby była lekko uchylona i gotować około 3-4 godzin.
Bulion ma delikatnie mrugać nie może się zagotować - wtedy będzie mętny. Kiedy warzywa będą miękkie, całość odcedzić, a wywar (bulion) doprawić solą i pieprzem.
w sezonie na szparagi często dodaję do bulionu ich umyte twarde końcówki
świetny smak dodaje też gałązka (ta twarda część) brokuła
zamiast pieczarek można użyć dowolnych suszonych grzybów
do bulionu można dodać ziele angielskie
Porcji 2
Składniki
Przygotowanie
Marchewkę, pietruszkę, seler w korzeniu obrać i włożyć do garnka.
Dodać pozostałe umyte warzywa tj.: liść i kawałek kapusty włoskiej, seler naciowy, pieczarki, por, pęczek pietruszki i koperku, ząbki czosnku obrane z łupin, pomidor i podpieczoną na brązowy kolor na suchej patelni cebulę.
Całość zalać wodą, dodać ziarenka pieprzu, liście laurowe. Garnek postawić na małym ogniu, przykryć pokrywką tak aby była lekko uchylona i gotować około 3-4 godzin.
Bulion ma delikatnie mrugać nie może się zagotować - wtedy będzie mętny. Kiedy warzywa będą miękkie, całość odcedzić, a wywar (bulion) doprawić solą i pieprzem.
w sezonie na szparagi często dodaję do bulionu ich umyte twarde końcówki
świetny smak dodaje też gałązka (ta twarda część) brokuła
zamiast pieczarek można użyć dowolnych suszonych grzybów
do bulionu można dodać ziele angielskie
Polecam w sezonie dodać też kawałek dyni, świetnie podkręca smak rosołu, mniam!
A ja często mroże bulion warzywny czy też mięsny w pojemnikach po 0,5l. Jak trzeba coś na szybko zrobić to zupa robi się raz dwa i nie trzeba kostek dodawać. ? Będę go robić na nowy rok bo przecież postanowienia noworoczne wyjeżdżają o zdrowym odżywianiu.
Idealny dla wegan ❤️ Mniam
Uwielbiam Twoje przepisy i muszę spróbować zrobić ten wspaniały bulion:) podpowiedz mi proszę, czy można go użyć po prostu jako rosół? Trzeba dodac mięso? a jak tak to kiedy….zawsze rosół wychodzi mi jakiś taki mętny, a po 2 dniach zabiera niefajnego smaku…
Mętny rosół wychodzi wtedy jak sie go za szybko gotuje. Powinien się lekko „pyrtolić”.
Jak chcesz według tego przepisu gotować rosół to wyrzuć z niego pieczarki.
Jestem na etapie przygotowań do tego, by coś ze soba zrobić . Tak ze 20 kg na wiosnę ;-). Trafiłem tu przypadkiem i ten bulion to jest to, czego szukałem jako element mojej diety. Wydrukowałem, powiesiłem w kuchni, zapisałem adres Twojej strony, pogrzebie w poszukiwaniu innych pomysłow. Dzięki i pozdrawiam
Bardzo się cieszę nawet nie masz pojęcia ile radości sprawia mi to wy komentarz. Trzymam kciuki za twój sukces i oczywiście polecam się na przyszłość
Super blog 🙂 W komentarzach było pytanie, co robić z warzywami z wywaru? U mnie nikt nie lubi sałatki z takich warzyw (wolimy te gotowane w łupinach) w związku z tym od dłuższego czasu warzywa (marchew, seler pietruszka) miksuję i zamrażam w małych pojemnikach po musztardzie. Gdy chcę zagęścić zupę lub sos, dodaję takie zamrożone „kubki” (bez opakowania!) do gotującej się potrawy. Pozdrawiam!
świetny pomysł – ja sama preferuję sałatkę jarzynową z pieczonych warzyw!
Kingo super pomysł z różnorodnością warzyw. Podpowiedz proszę, zawsze zagotowywałam bulion, czy jak delikatnie „pyrka” 3 h to wystarczy ? Czy nie jest to surowa woda ? Niestety mieszkam w Warszawie, jakoś spokojniejsza jestem jak się zagotuje 🙂
ja gotuję dłużej bo czasami nawet około 7 godzin 🙂 jeżeli pyrka to już wszystko jest z nim ok – nie jest to surowa woda 🙂
Kinga, czym mogę ewentualnie zastąpić seler i łodygi? Niestety mam silną alergię na nie 🙁
możesz pominąć i dodać inne warzywa np. pasternak, korzeń chrzanu, bruskselkę
Dobry wieczór. ?
Czy pomidora należy włożyć w całości razem ze skórką?
Pozdrawiam.
Chce spróbować ale czy pęczek koperku pietruszki o tej porze roku to dobry pomysł? Może mrożonki (chociaż nie wiem czy da si mrożona pietruszka czy koperek kupić, a nie mam swoich takich zapasów ) czy zupa nie straci na smaku? Kingo czy próbowałaś z tym imbirem jak pisała jedna z czytelniczek wcześniej O tej porze roku może być fajne bo rozgrzewające Jakie są twoje przemyślenia powyższych kwestiach?
próbowałam z imbirem – jest super! korzeń chrzanu też się świetnie sprawdza. pęczęk pietruszki, koperku to o każdej porze roku w bulionie pyszna sprawa 🙂
Hej Kinia,
Wiem, że nie lubisz marnować jedzenia, a ja mam manie na niemarnowanie ;).
Mam pytanko czy można coś zrobic z warzywami z bulionu? Myślałam o zmiksowaniu alew nie wiem czy to dobry pomysł, co myślisz?
ja robię pyszną sałatkę 🙂 kroję w kosteczkę dodaje ogórek kiszony, jogurt i czerwoną cebulę 🙂
Ale rewelacyjny pomysł !!! Dzieki NIEZAWODNA Kiniu!
polecam się na przyszłość 🙂
Które warzywa kroisz do sałatki?
pietruszkę, marchew i seler
ja robię kotleciki… pycha są
Mam do Ciebie wielką prośbę: czy mozesz napisać, które Twoje przepisy będą fajne dla dziecka 2,5 letniego…. Będę wdzieczna za kolejne przepisy, które będą fajne dla dzieci i jednoczesnie dla dorosłych. Pozdrawiam
Witam serdecznie Pani Kingo 🙂 trafiłam przypadkiem na Pani bloga i od razu się zakochałam! Uwielbiam bulion warzywny, gotuje na nim zupy-krem. Zastanawiam się czy na tak bogatym bulionie (bo te moje są oparte zaledwie na marchewce, pietruszce, selerze, cebuli… czyli to co akurat się naiwnie i jest na stanie w lodówce :)) można przygotować krem z: pomidorów, kalafiora, brokuła, marchewki, dynii – czy też może smak samego bulionu jest tak wyrazisty, że już nie powinno się dodawać czegokolwiek więcej? Dziękuję z góry za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam!
Witam – ja dokładnie na takim bulionie przygotowuje wszystkie zupy – ich smak jest bardziej aromatyczny – polecam 🙂
No to zaczynamy DETOX 😀
🙂 daj znać jak się czujesz i czy działa na ciebie 🙂 trzymam kciuki :*
A czy taki bulion można zamrozić? Np w 0.5l kubeczkach?
tak oczywiście
Kochana tylko kubeczki 0.455599994 cm3 dadza rade, jesli uzyjesz 0.5 l to przyjdzie zly
….a ja od pewnego czasu dodaję do takiego bulionu jeszcze ok. 3-ch plasterków imbiru (jedynie nie próbowałam z pomidorem – ale i to przede mną 😉
o muszę spróbować z imbirem – to brzmi ciekawie 🙂 dzięki
Kinguś zaczynam detox z Tobą i mam nadzieje ze wytrwam w postanowieniu 😉
kochana jestem tu dla Ciebie zawsze i wierzę w Ciebie!
Kinga, pytanko:
* zastępując pieczarki grzybami suszonymi, w jakiej ilości oraz czy wcześniej namaczamy?
* ziele angielskie w jakiej ilości dodajemy?
* czy można pominąć kapustę włoską lub czym ewentualnie zastąpić?
* pomidor dodajemy w całości, nie obierając go?
Pozdr?
KAsiu już odpowiadam:
* zastępując pieczarki grzybami suszonymi, w jakiej ilości oraz czy wcześniej namaczamy? nie namaczamy i dodajemy 3-4 sztuki dla aromatu
* ziele angielskie w jakiej ilości dodajemy? 2-3 ziarenka
* czy można pominąć kapustę włoską lub czym ewentualnie zastąpić? można pominąć
* pomidor dodajemy w całości, nie obierając go? dokładnie w całości
Znalazłam komentarz z pomidorem!
Dziękuję. ?
Czy pieczarki mogą być zwykłe czy raczej te brązowe?
mogą być zwykłe
Właśnie się gotuje od dwóch godzin, mąż zapytał jak długo ma czekać na ten rosół. To pierwszy rosół bez mięsa. Pachnie cudownie. Dzięki za inspiracje.
wspaniale – uwielbiam takie komentarze 🙂
Coś wspaniałego !!! Właśnie pyrkoce na mojej kuchence ten bulion, przed chwilą go próbowałam. To jest to co Kinie lubią najbardziej 😉 Nigdy nie chciało mi się gotować bulionu, ale to piękne zdjęcie z zawartością świeżych warzyw bardzo zadziałało na moją wyobraźnię. Dziękuję, bo zmotywowałaś mnie do czegoś czego nigdy nie robiłam !
wspaniale! uwielbiam takie wieści 🙂 dziękuję kochana :*
Kinia, powiedz mi ile dni w lodowce mozna trzymac taki bulion. Gotowanie codzien świeżego pozostaje w mojej swerze marzen póki co… a mam fisia na punkcie swiezosci i wszelakie zupy po 2gim dniu zycia koncza u mnie termin zdatnosci o spozycia.
Gabi ja mam ten sam problem – mania świeżości 🙂 bulion spokojnie wytrzymuje 4-5 dni i jest dalej świeży
ja gotuję większe ilości nadwyżkę dokładnie odcedzam i pasteryzuję w litrowych słoikach, trzymam w lodówce (można przechować w ten sposób do miesiąca czasu), choć u mnie nigdy tyle nie wytrzymuje, zbyt dobry by na tak długo go chować 😉
Dla mnie bardzo dobry choć przesadziłam z pieprzem i plakalam jak jadlam 😉 ale rzeczywiście fajny smak
zaczelam detoks wczoraj i nie wszystko co zrobiłam będę chciała ugotować drugi raz, ale z bulionu będę korzystać
bardzo się cieszę że się przyłączyłaś 🙂 trzymam kciuki 🙂