Opcje drukowania:

Smoothie energetyczne na dobry poranek FILM

Ilość porcji1 porcja

 1 jabłko
 1 mrożony banan
 ½ szklanki mleka migdałowego
 3 liście jarmużu
 1 łyżeczka proszku macy*
1

Wszystkie składniki wycisnąć przez wyciskarkę z sitkiem do smoothie lub jeżeli nie mamy wyciskarki zblenfować.

2

*MACA wymawiać należy maka -  to roślina z rodziny kapustowatych gdzie jadalny jest korzeń (korzeń maki), który sprzedawany/dostępny jest najczęściej w postaci proszku. Można go kupić w sklepach ze zdrową  żywnością. Ma zapch który przypomina mi toffi i lekko gorzki smak. Uprawiany jest w górach Peru, został nazywany "peruwiańskim żeń-szeniem." Korzyści jakie daje znane były już 3000 lat temu, jednak dopiero niedawno został spopularyzowany i zyskał miano żywności superfood. Co daje?
1. WitaminyMaca jest bogata w witaminy B, C i E. Dostarcza dużo błonnika, cynku, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i aminokwasów.
2. Funkcja seksualna - afordyzjakMaca jest powszechnie stosowana do wspierania funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Zwiększa libido i wytrzymałość. Jednocześnie równoważy gospodarkę hormonalną u kobiet oraz zwiększa płodności.
3. Poprawa zdrowia i nastroju u kobietMaca łagodzi miesiączkowanie i objawy menopauzy. Łagodzi skurcze, ból ciała, uderzenia gorąca, niepokój, zmiany nastroju i depresję. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią należy unika jej przyjmowania.
4. EnergiaPodczas stosowania macy poziom energii może wzrosnąć. Wiele osób również stwierdziło zwiększanie wytrzymałości. Wielu sportowców stosuję ją dla maksymalizacji wydolności. Jeśli czujesz  się zmęczony przez większość czasu, zrób eksperyment z macą i zobaczysz czy to pomaga.
5. Walne zdrowiaMaca pomaga w poprawie ogólnego stanu zdrowia. Dostarcza żelaza i pomaga w  niedokrwistości i chorobach układu krążenia. Maca utrzymuje kości i zęby zdrowe, pozwala szybciej zagoić rany. Przy stosowaniu jej wraz treningiem sportowym można zauważyć wzrost masy mięśniowej.
6. SkóraWiele osób przyjmuje proszek maca dla poprawienie wyglądu skóry gdyż pomaga, w usuwaniu trądziku i wyprysków. Inną korzyścią dla skóry jest to, że zmniejsza jej wrażliwość na warunki atmosferyczne tzn. maca może pomóc skórze wytrzymać ekstremalne temperatury zimna i ciepła.
7. NastrójJeśli czujesz wewnętrzny lęk, stres, depresje i wahania nastroju, maca może pomóc złagodzić te objawy, choć dowody są niepotwierdzone.Nie ma stwierdzonych żadnych poważnych skutków ubocznych podczas stosowania proszku maca, ale jak każdy inny suplement nie powinien być brany w dużych ilościach. Kiedy po raz pierwszy rozpoczynamy stosowanie maca, najlepiej zacząć od mniejszych ilości (1/2 łyżeczki ). Średnia dawka dziennie to 1 łyżka (proszku). Kilka dni przerwy jest często zalecane.Dobrze smakuje z jogurtem, w koktajlach, kaszach musli. Smak Macy dobrze łączy się z różnymi owocami, orzechami, miodem, cynamonem i wanilią. Ja zdecydowanie polecam bo warto jej spróbować.

Uwaga!
3

Osoby mające raka piersi, macicy lub raka jajników, raka jąder, endometriozę i mięśniaki macicy, osób mające problemy z hormonami, mające problemy z wątrobą lub wysokie ciśnienie krwi -  NIE mog bez konsultacji z lekarze, w niektórcyh przypadkach wręcz jest zakazane!

Wartości odżywcze

Porcji 0