Opcje drukowania:

Chleb czosnkowy ?

Ilość porcji20 porcjiCzas Przygotowania5 minutCzas pieczenia30 minutCałkowity czas4 godziny

 1 ½ szklanki ciepłej wody
 1 łyżka drożdży instant
 ½ łyżki soli
 3 ¼ szklanki mąki pszennej razowej
 3 główki czosnku
 2 łyżki oleju rzepakowego
Dodatkowo:
 1  mąka kukurydziana do podsypywania
 1 olej rzepakowy
 1 ocet balsamiczny
 Sól i pieprz
1

Do nagrzanego piekarnika do temperatury 200 st. C włożyć na 15 minut przekrojone na pół główki czosnku skropione olejem rzepakowym. Wyjąć i ostudzić.

2

Czosnek wydrążyć z łupin.

3

Do dużego plastikowego pojemnika wlać wodę, dodać drożdże i sól.  UWAGA: pojemnik musi być duży, ponieważ ciasto bardzo wyrasta – rośnie również w lodówce. Ja użyłam pojemnika o  pojemności ok. 3l.

4

Dodać mąkę i upieczony czosnek - całość wymieszać drewnianą łyżką, aż ciasto będzie jednolite (nie trzeba wyrabiać). Ciasto będzie mokre i luźne.

5

Przykryć pojemnik pokrywką lub folią spożywczą (nieszczelne). Ciasto pozostawia się do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej, aż zacznie się zapadać – około 2 godzin w zależności od temperatury pomieszczenia i temperatury początkowej wody. Dłuższy czas wyrastania ciasta (do 5 godzin) nie zaszkodzi.

6

Od tego momentu można już wypiekać. Jednak najlepiej włożyć je do lodówki – ciasto staje się mniej lepkie i łatwiej jest z nim pracować. UWAGA: pojemnik musi być duży, ponieważ ciasto rośnie również w lodówce.

W dniu pieczenia
7

Ciasto wyjąć z lodówki, rękę oprószyć mąką i wyciągnąć ciasto. Nie wyrabiać go tylko formować kształt bochenka, bułki, placka itp.  INSTRUKCJA: Trzymając masę ciasta w ręce, dodać trochę więcej mąki, jeżeli przywiera do rąk. Delikatnie rozciągać powierzchnię ciasta i zakładać w dół  ze wszystkich czterech stron. Spód bochenka może wydawać się uformowany niekształtnie, ale wyrówna się podczas odpoczynku i pieczenia. Finalnie bochenek musi być gładki i spójny. Cały proces w tym etapie nie powinien trwać dłużej niż 30 do 60 sekund. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem i oprószyć mąką kukurydzianą, aby chleb nie przywierał (najlepiej jeżeli zamiast blachy użyjemy kamienia do pieczenia pizzy – instrukcja pieczenia poniżej)

8

Pozostawić chleb przez około 40 minut w temperaturze pokojowej (nie musi być przykryty). (Chleb pozostawiamy na blaszce, na której będzie się piekł).  Chleb nie wyrośnie  znacznie w tym czasie. Jego wzrost będzie zachodził podczas pieczenia.

9

Dwadzieścia minut przed pieczeniem, rozgrzać piekarnik do 240 st. C z funkcją grzania góra – dół.

10

Na dnie piekarnika umieścić brytfankę. Chleb posypać obficie z góry mąką, aby łatwo można było nacinać nożem wzory. Naciąć bochenek w krzyż lub promieniście. Za pomocą pędzla usunąć nadmiar mąki.

11

Przed włożeniem chleba do pieca wlać do brytfanki na dnie piekarnika gorącą wodę.  Piec przez około 30 minut, aż ciasto będzie rumiane i jędrne w dotyku. Pozostawić chleb do całkowitego ostygnięcia, najlepiej na kratce.

12

Pozostałe ciasto (jeżeli nie zużyliśmy całej porcji) przechowywać zamknięte w lodówce (w nieszczelnym pojemniku) i zużyć je w ciągu najbliższych 14 dni.   Ciasto „dojrzewa” w okresie 14 dni, poprawiając smak i konsystencję naszego chleba.

13

Chleb podajemy pokrojony w cienkie kromki. Na talerz wylewamy olej rzepakowy z odrobiną octu balsamiczego. Posypujemy solą i pieprzem. Pieczywo zanurzamy w miksturze i jemy jako przekąskę.

Uwaga! Pieczenie na kamieniu do pizzy:
14

Uformować bochenek chleba  i wyłożyć go na  oprószoną mąką deskę. 20 minut przed pieczeniem kamień włożyć do piekarnika, aby się nagrzał. Przed włożeniem chleba do pieca wlać do brytfanki na dnie piekarnika gorącą wodę.

15

Szybkim, szarpiącym ruchem do przodu przesunąć bochenek z deski posypanej mąką kukurydzianą na nagrzany kamień do pieczenia pizzy.

16

Cały bochenek ma 1750 kcal - 1 kromka to około 88 kcal

Możliwości:
17

do chleba można dodać kawałki pieczonej papryki lub dowolne suszone zioła

18

całość można wzbogacić o oliwki i suszone pomidory

19

polecam aromatyzowanie oleju dzień wcześniej ziołami lub papryczką chili i czosnkiem.

Wartości odżywcze

Porcji 20