Zdrowe odżywianie w ciąży

Pisząc ten post nasz mały cud – Jagienka jest już z nami. Jestem Mamą!

Jeszcze w ciąży obiecałam sobie i Wam, że napiszę post o tym co jest niezbędne w tym stanie. Kiedy pokazywałam na moim IG co jem, co piję, co polecam itd. wielu z Was prosiło abym przygotowała właśnie taką listę. Wszystko tak szybko się potoczyło, że dopiero teraz znalazłam na to czas. Widocznie tak miało być!

Dziś opowiem Wam o suplementacji w ciąży jak i podczas karmienia piersią – bo te dwa wątki w moim przypadku były i są istotne.

Podstawą zdrowej ciąży jest  pełnowartościowa i różnorodna dieta

Zacznę od tego, że podstawą zdrowej ciąży jest zdrowa, pełnowartościowa i różnorodna dieta – pełna składników odżywczych i minerałów. Jestem zdania, że taki model stylu życia powinien obowiązywać każdego nie tylko kobiety w ciąży czy karmiące piersią. To dotyczy każdego z nas aby w pełni funkcjonować i cieszyć się zdrowiem. Nasze ciało to najlepiej skonstruowana maszyna na świecie, pełna niesamowitych możliwości – ciąża między innymi jest tego przykładem.

Przygotowując się do tego stanu analizowałam i przede wszystkim wsłuchiwałam się w swój organizm. On wielokrotnie sam podpowiadał mi na co ma zapotrzebowanie. Nawet najlepiej zaplanowana i przestrzegana dieta może nie dostarczać nam wszystkich cennych składników, dlatego zachęcam Was do zapoznania się ze Stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży (kliknij TUTAJ).

Zdrowe i prawidłowe odżywianie w ciąży – co jadłam?

Całą moją ciążę oraz teraz podczas karmienia piersią stosuję dietę opartą na warzywach, owocach, kaszach, nabiale i rybach oraz mięsie. Staram się aby każdy talerz był kolorowy bo – dla mnie kolor to życie. Nigdy nie zapominam o płynach – minimum to 3 L wody dziennie. Do mojej diety trafił również napar z pokrzywy i sok z żurawiny (koniecznie bez cukru) który w ciąży sprawił, że w ogóle nie miałam opuchlizny czyli nie zatrzymywała się woda w organizmie. Natomiast codziennie zjadana połówka awokado pozwoliła mi uniknąć rozstępów. Najistotniejszym elementem poza wymienionymi była suplementacja, która jest niezwykle istotna w zachowaniu prawidłowego rozwoju ciąży oraz jej prawidłowego przebiegu. W moim przypadku wybrałam Doppelherz Aktiv Mama Premium gdyż ich skład jest zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) i rekomendowany jest przez Centrum Zdrowia Dziecka.

Wiele pozytywnych opinii w sieci na temat tego suplementu dodatkowo mnie przekonała (zobacz Tutaj co piszą o nim inni), aby stosować go podczas ciąży jak i teraz, kiedy karmię piersią.

Cena, recenzje i opinie o Doppelherz Activ Mama Premium >> KLIKNIJ TUTAJ

Doppelherz Aktiv Mama Premium zawiera w swoim składzie witaminy i mikroelementy pomocne w zachowaniu prawidłowego rozwoju ciąży i jej prawidłowego przebiegu. Są to mi.in.:

  • kwas foliowy – określany jako „superbohater ciążowy” – suplementowałam go 2 miesiące przed planowaniem ciąży – PTG zaleca suplementacje kwasem foliowym, zarówno w okresie prekoncepcyjnym, jak i w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Zalecana dawka dobowa kwasu foliowego stosowanego w celu prewencji rozwoju wad otwartych ośrodkowego układu nerwowego wynosi 0,4 mg na dobę.
  • żelazo – jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu ciąży. Niedobór żelaza w ciąży może być przyczyną wystąpienia objawów anemii. Żelazo w czasie ciąży uczestniczy we właściwym rozwoju płodu, zwłaszcza kształtowaniu się układu nerwowego i mózgu. Poza tym żelazo w ciąży warunkuje odpowiednie funkcjonowanie łożyska. Uzasadnione jest kontynuowanie podawania preparatów żelaza również w okresie laktacji, przez co obniża się ryzyko niedokrwistości u dziecka.
  • Witamina D – jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia w organizmie matki i dziecka.
  • Magnez – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga tworzenie układu kostnego (pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni)
  • Jod – jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego niedobór w ciąży może wiązać się z ryzykiem niedorozwoju umysłowego i zaburzeń neurologicznych płodu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poronienia.
  • Kwasy Omega-3 – zmniejszą ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, poprawiają rozwój umysłowy dzieci oraz rozwój funkcji motorycznych i poznawczych, zmniejszą ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, choroby nadciśnieniowej w wieku dorosłym, depresji poporodowej, alergii, poprawiają wewnątrzmaciczne odżywienie płodów oraz ostrość wzroku u dzieci.

 

 

Tekst powstał w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Doppelherz Aktiv Mama Premium.

(Wyświetlono 2 722 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

39 komentarzy

  1. Jak zdrowo jeść 26 lutego 2019 o 12:42

    JA się wreszcie dzięki ciąży zdecydowałam na usługi dietetyka. Moja koleżanka podrzuciła mi zaproszenie do wydarzenia przygotowanego dla mam przez Foodwise. Można było za darmo porozmawiać z dietetyczką. Od Foodwise mam plan żywieniowy i przesyłają mi też listę zakupów listę zakupów. Na samym początku męczyły mnie straszne mdłości, nie czułam się najlepiej. Foodwise wybrałam, bo miałam już dosyć latania po gabinetach, a ta poradnia jest online. Dania z ich stronki są pyszne. https://www.foodwise.pl/twoja-poradnia.

    Odpowiedz
  2. Jak zdrowo jeść 25 stycznia 2019 o 18:58

    Ja korzystam z Foodwise -super poradnia dietetyczna. Próbowałam wcześniej na fundusz, ale ta Pani, która mnie przyjęła, w ogóle nie potrafiła mi nic doradzić, dawała jakieś ogólne zalecenia. Podrzucam link do https://www.foodwise.pl/twoja-poradnia . Dostałam od nich fantastyczny jadłospis na tydzień i przesyłają mi listę zakupów. Są też regularne zalecenia i konsultacje, więc dobrze wiem, czego nie jeść, a co można.

    Odpowiedz
  3. aga 14 grudnia 2018 o 11:45

    Zamówiłam już nawet książkę. Senkju 🙂

    Odpowiedz
    1. Danka 14 grudnia 2018 o 11:55

      I jak? Bo przymierzam się, ale pók ico czytam całego bloga 😛

      Odpowiedz
    2. Magdalena 28 stycznia 2020 o 23:03

      Świetny artykuł ! Na pewno dużo skorzystam ! ❤️ A czy podczas planowania ciąży brała Pani jakieś suplementy, kwas itd. jeśli tak to jaki ? Pozdrawiam

      Odpowiedz
      1. Kinga Paruzel 31 stycznia 2020 o 14:18

        tak odpowiednio wcześniej stosowałam suplementacje kwasem foliowym jakieś 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże

        Odpowiedz
  4. Kamila 13 grudnia 2018 o 23:59

    Bardzo wielkie dzięki za ten wpis, bo mi trochę w głowie poustawiał i będę bardzie dbać o te kwasy itp.

    Odpowiedz
  5. Ania9 13 grudnia 2018 o 23:35

    Bardzo przydatne i ciekawe i w ogóle zacznę więcej dbac o siebie 🙂

    Odpowiedz
  6. Jan 12 grudnia 2018 o 13:43

    A, wkleiłem ten sam link… bardzo mądrze 😉 W każdym razie ta lista jest wyczerpująca.

    Odpowiedz
  7. Jan 12 grudnia 2018 o 13:38

    Tutaj macie wypisane wszystkie niezbędne mikroelementy: kingaparuzel.pl/blog/2018/09/zdrowe-odzywianie-w-ciazy/comment-page-1/#comment-16945 Polecam się ich trzymać to nie trzeba będzie stosować żadnej specjalistycznej diety 🙂

    Odpowiedz
  8. Maga 11 grudnia 2018 o 12:15

    Mądrze napisane i właściwie do większości się stosuję 🙂

    Odpowiedz
  9. Mama 28 listopada 2018 o 07:27

    Witam,a propos suplementacji akurat był ostatnio ciekawy program w sobotę w TVN” 36,6” i na TVN Style „wiem co jem” na temat suplementacji akurat dotyczył skory głowy ,a w drugim o suplementach,jasno z niego wynika ze należy zrobic badania z krwi na konkretne mikroelementy i witaminy w swoim organizmie aby nie „przedawkować”,zreszta na logikę jeśli poziom witamin mam Ok to po co w siebie pompować większe dawki,prosty przykład przedawkowanie witaminy A może skutkować ustrata włosów,brwi i rzęs.Takich przykładów można mnożyć,ginekolog w ciąży powiedział kwas foliowy jest najważniejszy, a z suplementacja proszę uważać.

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:11

      zgodzę się jednak w ciąży suplementy zawierają przede wszystkim kwas foliowy- niezębny, i wit niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, poza tym w ciązy badania krwi robione są regularnie.

      Odpowiedz
  10. zaanka 26 listopada 2018 o 11:53

    Droga Kingo,
    Po pierwsze OGROMNE Serdeczności dla Ciebie i córeczki gratuluję Cieszę się bo w tej samej gminie mieszkamy 🙂 dlatego też wpis może i nie w temacie (… a może jednak, bo o zdrowe odżywianie chodzi), ale kogo, jak nie ciebie mam zapytać ? Czy do moich sprawdzonych przepisów (które lubią moje maluszki mogę zamiast mleka krowiego dodawać to mleko roślinne) Czy wyjdzie mi drożdżowe na roślinnym? i jeszcze na którym ?

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:13

      kochana spokojnie możesz zamieniać mleko krowie dowolnym mlekiem roślinnym – z doświadczenia powiem że większość przepisów najlepiej mi smakuje na mleku kokosowym

      Odpowiedz
  11. Tomek 23 listopada 2018 o 21:43

    W 100% się zgadzam z treścią 🙂

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:15

      🙂

      Odpowiedz
  12. Miki 23 listopada 2018 o 09:51

    Bardzo dużo ciekawych porad odnośnie zdrowego odżywiania, które jest naprawdę bardzo ważne w ciąży i nie można o tym zapominać 😉 Czekam na kolejne ciekawe wpisy, pozdrawiam.

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:15

      dziękuję za komentarz 🙂

      Odpowiedz
  13. Daria 7 listopada 2018 o 09:08

    Super bardzo fajny artykuł, trzeba się wspierać. A takie artykuły motywują do działania i trzymania diety mi to bardzo pomaga, a co do tego preparatu to myślę że kupie i spróbuje.

    Odpowiedz
  14. Ivona 3 listopada 2018 o 12:20

    Jagienka – jakie ładne imię 🙂 Dzięki za ten artykuł. Jestem na początku mojej drogi jako mama, bo to dopiero pierwszy trymestr i pierwsza ciąża. Chłonę więc wszelką wiedzę i doświadczenia innych mam jak gąbka. Kiedyś tego nie było, ale dzisiaj suplementy to chyba konieczność.

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:33

      mi bardzo pomogły – dzięki nim i zdrowej diecie nie miałam powikłań, anemii itd.

      Odpowiedz
  15. Pati 30 października 2018 o 21:58

    Łatwo mówić o zdrowej diecie gdy od wszytskiego poza sucharkami odrzuca 😉 u mnie supementy były konieczne – poranne mdłości to były w moim przypadku całodzienne mdłości, dobrze że jest teraz tyle preparatów dla mam 🙂

    Odpowiedz
    1. admin 30 listopada 2018 o 17:36

      aaaa też tak miałam – pierwszy trymestr nie mogłam wchodzić do kuchni

      Odpowiedz
  16. Filip 30 października 2018 o 17:12

    Super porady, bardzo dziękuje za wpis. Jestem w środku ciąży i dochodzę do wniosku że trzeba szczególnie zadbać o siebie w tym okresie bo nawet ciąża może być wyniszczająca. Dobrze wiedzieć czym się wspierać!

    Odpowiedz
  17. Zofia 30 października 2018 o 13:30

    Fajny poradnik, warto wiedzieć co się je albo przejść się do dietetyka po dietę chociaż sporo tego w sieci jest można też skorzystać, ale nic nie zastąpi wiedzy doświadczonego dietetyka.

    Odpowiedz
  18. Zuzia 26 października 2018 o 17:47

    W byciu mamą najlepsze jest to, że zawsze mamy poczucie, że jstemy potrzebne komuś – no przynajmniej na poczatku tak jest 🙂 . Ale zanim to się stanie, to musimy się dobrze przygotować – tak jak Pani pisze zdrowa dieta to podstawa, a że czasami trudno się jej podporządowkać to zostają nam jeszcze całe szczęscie suple dla mam. Ja teź sie wspierałam – brałam właśnie Dopell Herz a do tego jeszcze dodatkowo wit. D – zresztą ją biorę przez cały rok, anwet latem, gdy jest słonce, bo czytałam gdzies fajny artykuł, że jestemmy krajem, w którym mamy epidemię niedoboru tej witaminy, a ona jest potrzebna tez naszym dzieciom, żeby uniknęły m.in. krzywicy czy cukrzycy typu I.

    Odpowiedz
  19. emi 20 października 2018 o 22:45

    Gratulacje 🙂 śliczne imię, ja z dużą pieczołowitością szukałam witamin i w końcu wybrałam mama dha premium, też mają dobry skład ale nie mają żelaza na które ja bardzo kiepsko reagowałam a ż nie mialam anemii to ginekolog powiediął zebym stare witaminy odstawiłą i tylko pamiętała o uzupełnianiu żelaza dietą

    Odpowiedz
  20. Kasia 14 października 2018 o 20:21

    W ciąży także sięgałam po Doppel Herz dla kobiet ciężarnych, sama dieta nawet ta najzdrowsza nie jest w stanie zapewnić niezbędych nam i dziecku składników, taka suplementacja jest bardzo potrzebna

    Odpowiedz
  21. Lenka 12 października 2018 o 09:50

    Jeżeli chodzi o witaminy, syropy czy inne produkty zdrowotne od lat wybieram tylko firmę Doppelherz. Tych witamin też używałam.

    Odpowiedz
  22. Radek 9 października 2018 o 14:33

    Super, bardzo fajnie . Można dużo się dowiedzieć, muszę sprawdzić właśnie ten suplement. Ciekawe to jest, na pewno przesteusje bo lubię takie zdrowe suplementy.

    Odpowiedz
  23. Basia 8 października 2018 o 14:03

    Wow, super artykuł na pewno się przyda. Te witaminy też muszę sobie wykupić bo bardzo się przydadzą w ciąży. Muszę dbać o ciąże żeby dziecko było zdrowe i nie było komplikacji przy porodzie.

    Odpowiedz
  24. Magda 8 października 2018 o 08:35

    Super, bardzo fajna sprawa świetny poradnik. Mam zamiar właśnie się zdrowo odżywiać podczas ciąży bo jednak trzeba zadbać o dziecko. Fajnie że wszystko jest na miejscu.

    Odpowiedz
  25. Asia 5 października 2018 o 14:59

    Trzeba o siebie dbać na co dzień, powiem szczerze że mi się dieta nie zmieniła za bardzo w ciąży ale dołożyłam witaminy w tabletkach które mi przypisał lekarz.

    Odpowiedz
  26. Daria 5 października 2018 o 14:25

    Fajny poradnik, warto wiedzieć co się je albo przejść się do dietetyka po dietę chociaż sporo tego w sieci jest można też skorzystać. Ja właśnie też staram się unikać niezdrowych rzeczy ale przy pierwszym dziecku bardziej się ograniczałam i jadłam zdrowiej teraz aż tak się nie przejmuje tym.

    Odpowiedz
  27. Anna 5 października 2018 o 13:59

    Wow, super porady bardzo dziękuje za wpis. Na pewno skorzystam z Doppelherz Aktiv Mama Premium już biegnę to kupić. Teraz czytam coraz więcej takich wpisów o ciąży.

    Odpowiedz
  28. Basia 3 października 2018 o 11:45

    Witam, dziękuję za przydatny wpis. Ja stosuję Femibion 1 w którym nie ma DHA. Kupiłam go dodatkowo – o cenach nawet nie wspominam, ale Pani w aptece nie kazała brać więcej niż 1 tabletkę- 200 mg. Zdziwiła mnie taka ilość w powyższym preparacie. Wiem, że trzeba go przyjmować w większych ilosciach od II trymestru. Na pewno przerzuce się na ten preparat za kilka tygodni jak dokończę swój. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.